Kalendarium CEZiU

Jeżeli gdzieś w mroku czasu czai się tajemnica, prędzej czy później, wyruszy ku niej ekipa programu „Było...nie minęło”. To dewiza przyświecająca realizatorom programu telewizyjnego, który możemy oglądać na TVP Historia. Tym razem wyprawa poszukiwawcza miała miejsce śladami majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubala” i śladami powstania styczniowego na terenie powiatu wyszkowskiego w okolicach Poręby.

W ciągu dwóch dni w miejscach wydarzeń prowadzone były badania poszukiwawcze z użyciem map, wykrywaczy metali i georadaru. Penetrowano tereny leśne i grzęzawiska w poszukiwaniu śladów tamtych wydarzeń. Wyniki poszukiwań nie były imponujące, ale mimo wszystko udało się odnaleźć namacalne ślady prowadzonych tutaj działań wojennych. Cała akcja była niebywałym doświadczeniem dla naszych uczniów z klas drugich Liceum Bezpieczeństwa Publicznego i uczniów klas mundurowych ZS Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

Przedsięwzięcie realizowane było przy współpracy Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, Stowarzyszenia „Wizna 1939” i ekipy TVP „Było … nie minęło. Kronika Zwiadowców Historii” pod kierunkiem Adama Sikorskiego.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Wyszkowie.