Wielkanoc 2024 gotowe.jpg

22 listopada uczniowie klas I, II i III technikum spedycyjnego pod opieką pani Joanny Czembrowskiej i pani Grażyny Matey zwiedzali centrum logistyczne firmy Inter Cars w Zakroczymiu. Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu to przede wszystkim miejsce zastosowania nowoczesnych rozwiązań w jednym zintegrowanym magazynie. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce i Europie.

Obiekt w Zakroczmiu posiada łącznie 40 tys. m² powierzchni magazynowej. Przyjęcia i wydania towaru są realizowane za pomocą około 40 bram rozładunkowych. Magazyn realizuje podstawowe zadania logistyczne firmy ILS, takich jak przyjęcie towarów od dostawców, realizacja zamówień i wydań towarów dla klientów, obsługa zwrotów towaru, obsługa przeładunków „Cross-docking” oraz usługi konfekcjonowania towaru.

Główny magazyn, który zwiedzaliśmy to kompletna 4 poziomowa zabudowa regałowa, 17 tys. miejsc paletowych i 18 tys. miejsc półkowych oraz system taśmociągów o łącznej długości ok. 11 km. Sortowanie towarów odbywa się automatycznie za pomocą urządzeń zwanych sorterami. Jednym z nich jest sorter o poprzeczno-taśmowej konstrukcji, który umożliwia sortowanie ok. 20 tys. sztuk towaru na godzinę. Po zeskanowaniu towary są ręcznie wprowadzane na przesuwające się czterokątne taśmy. W przewidzianym miejscu taśma kieruje znajdujący się na niej towar w prawo lub w lewo. Operacja skierowania towaru do odpowiedniego zrzutu odbywa się poprzez mechaniczne obracanie taśmy. Sorter posiadać będzie 720 zrzutów. Majstersztykiem technicznym jest jednoczesny zrzut towarów ciężkich (tarcz hamulcowych) i lekkich (żarówek), co wymaga regulowania prędkości zrzutów z taśm, kąta wpadania towarów do zrzutów oraz precyzyjnego ich wyhamowania, by nie zostały uszkodzone.

Nasza wycieczka miała charakter interdyscyplinarny, obejmujący szeroki wachlarz wiedzy z kilku przedmiotów zawodowych. Była ciekawą formą nauki pozalekcyjnej, źródłem wielu obserwacji i doświadczeń. Młodzi spedytorzy mieli okazję poznać zasady funkcjonowania nowoczesnego centrum, poznali pracę biura obsługi klienta, działu planowania transportu oraz magazynu.

Wycieczka okazała się dla uczniów cennym źródłem wiedzy, a zdobyte informacje z pewnością wykorzystają w przyszłości!

Serdecznie dziękujemy pracownikom firmy Inter Cars oddział w Zakroczymiu za przygotowanie oraz przeprowadzenie niezwykle interesujących zajęć.