Andrzejki zwane też jędrzejkami lub jędrzejówkami to noc z 29 na 30 listopada w wigilię św. Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. W polskiej tradycji uważano, że w tę noc na ziemi pojawiają się duchy i chochliki, dzięki którym spełniają się wróżby.

Były to głównie wróżby odprawiane przez panny i związane z zamążpójściem. Jedna z najstarszych polegała na tym, żeby wysiać na polu ziarna lnu lub konopi, a następnie zgarnąć je męskimi spodniami. Miało to na celu przyciągnięcie przyszłego męża.

29 listopada 2017r. świetlica szkolna zamieniła się w Salon Wróżb i Magii. Wolontariusze wspólnie z opiekunami przygotowali następujące gry i zabawy dla uczniów „Kopernika”: lanie wosku, wróżenie z kart, wróżenie z magicznej kuli, kubeczki z przepowiednią, serce i szpilki, karteczki z imionami. Wszystkie te wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie.