Na uroczysku Bykowce w hołdzie powstańcom styczniowym postawiono i poświęcono dębowy krzyż oraz pamiątkową tablicę. Uroczystość patriotyczna nawiązywała do 155 rocznicy bitwy pod Łączką.

Po bitwie z Rosjanami na uroczysku Bykowce schronił się zdziesiątkowany oddział powstańczy, który niespodziewanie został zaatakowany przez wojska carskie. Powstańcami dowodził ppłk Karol Frycze, naczelnik wojenny powiatu pułtuskiego. Na czele oddziału kosynierów próbował odeprzeć przeważające siły wroga. W przegranej walce zginęło 23 powstańców, 11 zostało rannych, wśród nich ciężko ranny został Karol Frycze, który zmarł następnego dnia. Został pochowany w Porębie.

Rys historyczny dotyczący wydarzeń rocznicowych przedstawił Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia Wizna 1939. Podczas uroczystości odprawiona została msza św. polowa, następnie uroczystego odsłonięcia krzyża dokonał Starosta Powiatu Wyszkowskiego Bogdan Pągowski wraz z zaproszonymi gośćmi. Pod krzyżem wmurowany został list erekcyjny, na którym podpisy złożyli przedstawiciele obecnych władz samorządowych, inicjatorzy i współpracujący przy tworzeniu krzyża, zaproszeni goście, wśród nich nasi uczniowie.

Uroczystość odbyła się dzięki współpracy Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, Lasów Państwowych – Nadleśnictwo Wyszków, Stowarzyszenia Wizna 1939 oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Rekrutacja do CEZiU

Znalezione obrazy dla zapytania rekrutacjaZapraszamy kandydatów do klas pierwszych w CEZiU do zapoznania się z regulaminem rekrutacji i ofertą edukacyjną. Warunkiem naboru jest wypełniennie formularza elektronicznego od 10 maja 2018 od godziny 10.00 do 18 maja 2018 do godz. 15:00. Poniżej zamieszczamy odnośniki do Regulaminu rekrutacji oraz do systemu elektronicznego naboru:

REGULAMIN REKRUTACJI

SYSTEM NABORU ELEKTRONICZNEGO