ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Znajdź

Strefa Rodziców

Hymn

E-learning

facebook logo

bip logo pomn1 grad

Stowarzyszenie

instaling buzka male

instaling logo male

25 kwietnia odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielami Stowarzyszenia „Wizna 1939” oraz Wicestarostą Powiatu Wyszkowskiego Adamem Mrozem. Prezes Stowarzyszenia Dariusz Szymanowski dokonał przekazania na ręce pani dyrektor Grażyny Kalinowskiej oraz uczniów biało - czerwoną flagę oraz rogatywkę, która znajdowała się na jednej z trumien żołnierzy z 1920 roku podczas ponownego pochówku 16 marca w Andrzejewie.

W okolicznościowym przemówieniu pani dyrektor w imieniu szkoły zobowiązała do zachowania pamięci o młodych bohaterach, którzy byli gotowi oddać życie za wolność Ojczyzny. Natomiast wicestarosta podziękował uczniom klas mundurowych za udział w uroczystości, za postawę obywatelską i patriotyczną, godne reprezentowanie szkoły i powiatu w wielu uroczystościach.

W dalszej części spotkania głos zabrał prezes stowarzyszenia Dariusz Szymanowski opowiadając o działalności stowarzyszenia w poszukiwaniu śladów historii. Pod koniec listopada Stowarzyszenie „Wizna 1939”, na terenie gminy Andrzejewo prowadziło prace badawcze związane z 18. Dywizją Piechoty, która we wrześniu 1939 r. wchodziła w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Podczas prac natrafiono na ludzkie szczątki. Po spełnieniu wymogów prawnych, przeprowadzono ekshumację, w wyniku której okazało się, że natrafiono na zbiorową mogiłę polskich żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami, w boju pod Paprocią i Pęchratką w okolicach Zambrowa. Zginęli 4 sierpnia 1920 roku. Byli to żołnierze z 201. Pułku Piechoty.

16 marca 2018 roku odbyła się podniosła uroczystość ponownego pochówku 10 żołnierzy – bohaterów z 1920 r., którzy w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez państwo polskie, doczekali się godnego pożegnania. W ich intencji odbyła się uroczysta msza święta w kościele św. Bartłomieja w Andrzejewie, następnie zostali pochowani wśród swoich kolegów i towarzyszy broni z 201 pp., w kwaterze wojennej z 1920 r. na cmentarzu w miejscowości Szumowo. W ich ostatniej drodze, obok licznie zgromadzonych różnych środowisk społecznych, towarzyszyli uczniowie naszej szkoły, którzy nieśli jedną z trumien.

Relację z powyższej uroczystości pt. „Było nie minęło … Wróć Jasieńku z tej wojenki, wróć” można obejrzeć na kanale TVP Historia lub pod poniższym linkiem:

https://vod.tvp.pl/video/bylo-nie-minelo,wroc-jasienku-z-tej-wojenki-wroc,36635162

Logowanie

Projekty

banner_ue_2.png

Współpracujemy

Kierunki kształcenia

Specjalność
elektryk
Klasy
mundurowe
Technik
informatyk
Technik
spedytor
Technik
handlowiec
Technik
elektryk
Technik
pojazdów samochodowych
Liceum ogólnokształcące
Bezpieczeństwo Publiczne
ZSZ
elektromechanik
Klasa
wielozawodowa

Partnerzy

 logo trans edu eu

kasa