Wielkanoc 2024 gotowe.jpg

W dniach 18-19 lutego 2019r w CEZiU „Kopernik” w Wyszkowie odbyły się Dni Zawodowca. Turniej ma na celu doskonalić i pogłębiać wiedzę młodzieży uczącej się naszej szkole.

Ponad 100 uczniów mogło sprawdzić własne kompetencje osobiste. Zdania testowe zawierały treści niezbędne dla danej kwalifikacji, które uczniowie nabywają na przedmiotach zawodowych. Rozwiązując test uczyli się pracować pod presja czasu jednocześnie doskonaląc własne kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji. Wykonując obliczenia, sporządzając kalkulacje oraz wypełniając dokumentację związaną ze sprzedażą i obsługą klienta w danej branży uczestnicy konkursu doskonalili kompetencje matematyczne i technologii inżynierii.

Dzień Zawodowca  stwarza również możliwość sprawdzenia działania w grupie. Zdania logiczne wykonywane przez poszczególne zespoły pozwoliły na doskonalenie kompetencji w zakresie przedsiębiorczości. W ten sposób przygotowuje młodzież do pracy w wybranym przez uczniów zawodzie.

Uzyskanie tytułu ,,Mistrza w zawodzie” daje nie tylko satysfakcję zwycięstwa, ale też pokazuje jak łączyć naukę z zainteresowaniami zawodowymi, bo praca to ponad połowa naszego życia. Uczymy czerpania radości z zawodu, odpowiedzialności, dobrej współpracy w zespole i świadomego podejmowania decyzji. Takich pracowników potrzebuje rynek i społeczeństwo. Te działania prowadzimy poprzez doskonalenie kompetencji obywatelskich.

Pierwszego dnia uczniowie z poszczególnych kierunków kształcenia przystąpili do konkursu o tytuł „Mistrza w zawodzie”. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie uczniowie rozwiązywali testy. W drugim etapie, obejmującym wiedzę praktyczną, uczniowie wykonywali zadania sprawdzające wiedzę specjalistyczną dla danego zawodu. Do konkursu zgłosiło się 107 uczniów.

Tytuł „Mistrza w danym zawodzie” uzyskali:

• Damian Mościcki (klasa II) – technik elektryk,
  • Angelika Twardowska (klasa II) – technik handlowiec,
  • Łukasz Skoczylas (klasa III) – technik informatyk,
  • Aleksandra Ciemerych (klasa III) – technik logistyk,
  • Karol Składanek (klasa III) – technik pojazdów samochodowych,
  • Patryk Salwin (klasa II) – technik spedytor,
  • Michał Oniszk (klasa II) – liceum bezpieczeństwa publicznego.

Drugiego dnia odbył się konkurs na „Najbardziej kreatywny zespół zawodowy”, do którego przystąpiły trzyosobowe zespoły, wyłonione podczas turnieju o tytuł ”Mistrza w danym zawodzie”. W zespołach uczestniczyły osoby, które uzyskały największą ilość punktów w konkursie.

Na uroczystość finałową Dni Zawodowca przybyli zaproszeni goście: Naczelnik Wydziału Edukacji pan Krzysztof Arbaszewski, Dyrektor CEZiU „Kopernik” pani Grażyna Kalinowska oraz Wicedyrektor Ceziu „Kopernik” pani Natalia Szczerba. Uczestników powitała Dyrektor CEZiU ”Kopernik” pani Grażyna Kalinowska. Naczelnik Wydziału Edukacji pan Krzysztof Arbaszewski, w przemówieniu skierowanym do uczniów, podkreślił ważność kształcenia zawodowego i propagowania pracy zespołowej przez organizatorów konkursu.

Nad prawidłowym przebiegiem turnieju o tytuł „Mistrza w danym zawodzie” czuwało jury w składzie:

• Naczelnik Wydziału Edukacji pan Krzysztof Arbaszewski,
  • Dyrektor CEZiU "Kopernik" pani Grażyna Kalinowska,
  • Wicedyrektor CEZiU "Kopernik" pani Natalia Szczerba.

Prowadzące uroczystość pani Joanna Czembrowska - nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz pani Agnieszka Rychlicka- nauczyciel przedmiotów zawodowych i doradca zawodowy zadbały o zdrową rywalizację między drużynami. Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązywanie łamigłówek wymagających logicznego myślenia, kombinacji matematycznych oraz wykazanie się wiedzą o szkole. Najlepiej z zadaniami poradził sobie zespól reprezentujący technikum  elektryczne, który tym samym zdobył tytuł „Najbardziej kreatywnego zespołu zawodowego”. Drugie miejsce uzyskał zespół z technikum logistycznego, trzecie miejsce wspólnie zajęły zespoły z technikum spedycyjnego i technikum pojazdów samochodowych oraz liceum bezpieczeństwa publicznego.

Skład zwycięskich drużyn:

• I miejsce – technikum elektryczne ( Damian Mościcki, Szymon Cendrowski, Bartłomiej Szydlik),
  • II miejsce – technikum logistyczne ( Aleksandra Ciemerych, Michał Deptuła, Sylwia Stankiewicz),
  • III miejsce –technikum pojazdów samochodowych (Karol Składanek, Kacper Bala, Kamil Kryszkiewicz), technikum spedycyjne ( Patryk Salwin, Dawid Stasio, Artur Chrzumnicki) oraz liceum bezpieczeństwa publicznego (Michał Oniszk, Jakub Kocięcki, Kacper Śledziak).

W czasie konkursów zorganizowanych w ramach Dni Zawodowca wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani i skupieni podczas wykonywania zadań, wykazali się umiejętnością pracy zespołowej.