kondolekcje

W dniu 09.11.2021r. uczniowie kl. 4 TS i 4 TPS wraz z opiekunami uczestniczyli w niecodziennej i dosyć nietypowej wycieczce po Warszawie. Wędrówka odbyła się  „Śladami Lalki” Bolesława Prusa. Trasa obejmowała wszystkie miejsca, w których toczyła się akcja powieści, a także te, które odegrały istotną rolę w życiu samego publicysty.

Podczas spaceru z przewodnikiem zobaczyliśmy Kościół św. Anny, z którego można obserwować sporą część scenerii „Lalki”. Po drodze zatrzymywaliśmy się przy takich obiektach jak: Kościół Kapucynów, gdzie Rzecki podczas mszy spotkał baronową Krzeszowską oraz ojca Izabeli modlących się o korzystny przetarg kamienicy, a także przy Ministerstwie Zdrowia, czyli ówczesnym Pałacu Paca ( za czasów Prusa mieścił się Sąd Okręgowy), w którym odbyła się licytacja kamienicy Łęckich.

Ponadto przystanęliśmy przy Hotelu Europejskim, w którym Stanisław Wokulski zorganizował bankiet z okazji otwarcia nowego sklepu oraz przy Kościele Karmelitów, gdzie odbyła się wielkanocna kwesta. Warto nadmienić, że kościół ten zachował się do naszych czasów w niezmienionym stanie. Kolejnymi punktami naszej wycieczki było m.in. Krakowskie Przedmieście 7, gdzie mieścił się sklep z galanterią Wokulskiego, ul. Krucza, na której znajdowała się kamienica Łęckich  i  redakcja „Kuriera Codziennego”, w której na początku wydawano „Lalkę” w odcinkach. Mijaliśmy również ówczesną Szkołę Główną, dziś Uniwersytet Warszawski, na którym studiował zarówno Prus, jak i sam Wokulski. Oprócz tego byliśmy na rogu ul. Krakowskiego Przedmieścia i Karowej, gdzie znajduje się pomnik Aleksandra Głowackiego czyli Bolesława Prusa.

Zwiedzając Warszawę śladami "Lalki" przenieśliśmy się w czasie, w lata 70-te XIX-wiecznej Warszawy, do epoki romantyzmu i pozytywizmu. Była to niezapomniana lekcja języka polskiego, utrwalająca wiedzę uczniów klas czwartych do matury z obowiązującej ich lektury.