ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

kondolekcje

Europejski projekt Comenius po raz kolejny w naszej szkole

W ramach programu Comenius - Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej - nauczyciele naszej szkoły korzystają z bezpłatnych szkoleń językowo-metodycznych prowadzonych za granicą. Program pokrywa koszty podróży, zakwaterowania, utrzymania oraz opłatę za udział w kursie.

W listopadzie 2012r roku miałam okazję uczestniczyć w kursie metodyczno-językowym pod tytułem "Auffrischungskurs für Deutschlehrer: Methoden und Sprache” w szkole językowej Horizonte w Regensburgu w Niemczech.


Kurs trwał dwa tygodnie i obejmował 30 jednostek lekcyjnych tygodniowo. W programie ujęto zajęcia językowe (kurs językowy) oraz warsztaty metodyczne. Stosowane metody nauczania oraz dobór ciekawych metod aktywizujących umożliwiły mi doskonalenie i pogłębianie wiedzy z zakresu metodyki oraz znajomości języka niemieckiego. Kurs zapewniał równomierny rozwój wszystkich czterech sprawności językowych: mówienie, czytanie, pisanie i słuchanie. Warsztaty metodyczne podejmowały tematykę, której znajomość jest niezbędna w pracy na lekcji. Omówiono formy i metody pracy z filmem, muzyką. W bardzo ciekawy sposób zaprezentowano metody wprowadzania i utrwalania struktur gramatycznych, zagadnień leksykalnych jak i konwersacji. Omówiono elementy teatralne na lekcji języka obcego a także przedstawiono niemieckie marki, produkty i ich historię. Przeprowadzając rozmowy z niemiecką młodzieżą, mieliśmy okazję zaktualizować naszą wiedzę o wyrażenia i zwroty stosowane przez nich na co dzień.
Wszystkie zajęcia odbywały się w grupach do 12 osób i były prowadzone przez doświadczonych nauczycieli niemieckich. W skład mojej grupy wchodzili nauczyciele języka niemieckiego z Polski, Hiszpanii, Węgier, Grecji, Czech i Szwajcarii. Szkoła organizowała dodatkowe zajęcia i wieczorki integracyjne, podczas których wymienialiśmy doświadczenia zawodowe, dzieliliśmy się wiedzą praktyczną oraz omawialiśmy zwyczaje i obyczaje kulturowe panujące w kraju każdego z uczestników. Poznawaliśmy historię miasta Regensburg, zwiedzaliśmy zabytki oraz spacerowaliśmy po starym mieście. Byliśmy także w Bamberg, mieście słynącym z pięknego ratusza, wielowiekowej zabudowy oraz starych browarów. Dodatkowo z własnej inicjatywy odwiedziłam położone na wzgórzach miasteczko Kallmünz, Norymbergię oraz stolicę Bawarii Monachium.
Szkoła językowa Horizonte, w której odbywał się kurs jest bogato wyposażona w nowoczesne sale lekcyjne, salę telewizyjną oraz komputerową. Siedziba szkoły znajduje się na starym mieście, położona w malowniczej scenerii pięknego Dunaju.
Podczas kursu mieszkałam u bardzo gościnnej i przyjaznej niemieckiej rodziny, która zapewniła mi jednoosobowy pokój, całodzienne wyżywienie. Każdego dnia gospodarze służyli pomocą i dobrą radą.
Najcenniejszą korzyścią było dla mnie udoskonalenie umiejętności praktycznego posługiwania się językiem niemieckim, wymiana doświadczeń z nauczycielami z innych krajów, poznanie ciekawych miejsc w Niemczech oraz nawiązanie nowych kontaktów. Uzyskaną w ten sposób wiedzę będę aktywnie wykorzystywać w pracy szkolnej, poprzez wzbogacanie jednostek lekcyjnych. Myślę, że przyczyni się to do podniesienia poziomu nauczania języka niemieckiego oraz wzrostu zainteresowania wśród uczniów kulturą Niemiec.
Gorąco zachęcam wszystkich nauczycieli do uczestnictwa w takim projekcie. Niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.comenius.org.pl lub proszę o kontakt bezpośrednio ze mną.

Katarzyna Prosińska