ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

kondolekcje

Drodzy Uczniowie!

Wakacje to dla młodzieży czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominajcie jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracajcie uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia. Pamiętajcie o podstawowych zasadach, które pozwolą Wam spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

1. Wyjeżdżając, zawsze pozostawcie najbliższym informację, gdzie i z kim będziecie spędzać czas. Zostawcie wszystkie możliwe numery telefonów - swoje i przyjaciół. Umówcie się na określone hasło, które wypowiedziane przez Was będzie oznaczało, że czujecie się zagrożeni i potrzebujecie natychmiastowej pomocy.

2. Nie afiszujcie się zbytnio posiadanymi dobrami - nigdy nie wiecie, kto może Was obserwować. Podczas płacenia starajcie się nie pokazywać zawartości portfela. Dobrym wyjściem jest np. noszenie przy sobie drobnych sum.

3. Podróżując pociągiem zawsze zajmujcie miejsca z dala od podejrzanych osób i - jeśli to możliwe - blisko konduktora, bądź służby ochrony kolei. Nie siadajcie samotnie w przedziałach i trzymajcie się blisko ludzi. Często to wystarczy, aby odstraszyć potencjalnego napastnika. Starajcie się nie podróżować nocą. Nigdy też nie podróżujcie sami - zawsze w gronie przyjaciół. Wracając z imprezy nocą nigdy nie korzystajcie z ofert podwiezienia przez obcych.

4. Latem wszyscy chętnie spędzają czas nad wodą. Pamiętajcie o podstawowych zasadach: nie przeceniajcie swoich umiejętności pływackich, nigdy nie skaczcie do wody w miejscach nieznanych, nie skaczcie rozgrzani do wody, nigdy nie pływajcie po alkoholu ani po innych używkach, unikajcie kąpieli w miejscach niestrzeżonych, nie pływajcie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana, unikajcie akwenów, w których występują silne prądy i zawirowania wody, starajcie się, żeby zabawa nie doprowadzała do niebezpiecznych zachowań (agresja, rywalizacja, brutalność).

5. Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie, uważajcie na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noście portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładajcie ich do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinajcie plecaki i torby. Wartościowe rzeczy noście tylko w zamykanych kieszeniach.

6. Zawsze i wszędzie pilnujcie swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Po takich substancjach tracicie samokontrolę a nazajutrz niczego nie pamiętacie. Nigdy nie przyjmujcie napojów od nieznanych lub mało znanych Wam osób.

7. Nigdy nie wybierajcie się na dyskotekę sami - zawsze w gronie znajomych. Nie wychodźcie z dyskoteki samotnie - starajcie się wracać do miejsca zamieszkania w towarzystwie przyjaciół.

8. Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Pamiętajcie, że mitem jest, iż "dopalacze" pomagają w dobrej zabawie. Nauczcie się być asertywnymi! Nauczcie się odmawiać! PAMIĘTAJCIE - NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!!!

9. Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek czy ostatni egzamin jest dla młodych ludzi sygnałem do sięgania po alkohol. Nie dajcie szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa.

10. Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie opowiadajcie nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możecie być zaproszeni na "bardzo ważne spotkanie". Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Wasze pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: "bo tam się wszystkiego dowiesz", bądźcie ostrożni! Nie idźcie, jeżeli wcześniej nie sprawdzicie, kim są ludzie, którzy Was zapraszają i o co im chodzi.

11. Pamiętajcie również o tym, że pandemia COVID-19 nadal trwa. Stosujcie się do aktualnych zasad bezpieczeństwa a przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 powinno znaleźć się w Waszych planach wakacyjnych. To szansa na bezpieczne podróżowanie bez obaw. Szczepionka zapewni ochronę Wam i osobom, z którymi macie lub będziecie mieli kontakt.

Droga Młodzieży!

Życzę Wam zdrowych, bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

Elżbieta Rzeplińska – pedagog szkolny