ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

Wielkanoc 2024 gotowe.jpg 

Drodzy uczniowie! Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski- w pierwszych trzech dniach obchodzone są trzy ważne święta:  Święto Pracy (1 maja), Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej (2 maja) i Święto Narodowe  Trzeciego Maja. Dlatego chciałabym Wam przypomnieć trochę historii.

 

1 MAJA-Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

2 MAJA -Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej , które obchodzone jest w Polsce 2 maja. W tym roku jest to sobota. Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, jednak znajduje się pomiędzy dwoma świętami (Święto Pracy 1 maja i Święto Narodowe Trzeciego Maja), które są  dla większości osób wolne. 

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej postanowiono ustalić właśnie 2 maja z kilku ważnych powodów. Za czasów PRL-u to właśnie w tym dniu ściągano flagi po Święcie Pracy 1 maja w całym kraju, aby nie wisiały podczas Święta Narodowego Trzeciego Maja.  Dodatkowo 2 maja 1945 r. biało-czerwone flagi zawieszone zostały przez polskich żołnierzy w Berlinie na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu. W tym samym dniu obchodzone jest również Święto Polonii i Polaków za granicą.

Święto zostało ustanowione w Polsce 20 lutego 2004 r., a obchodzone 2 maja tego samego roku. Początkowo pojawiały się różne propozycje zmiany nazwy jak np. Dzień Orła Białego, który nawiązywałby do godła Polski, jednak pozostano przy pierwszej propozycji.

W drugim dniu maja w Polsce organizowanych jest wiele uroczystości związanych z tematyką flagi. Jednym z najgłośniejszych obchodów Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej było zorganizowanie w Bytomiu w 2009 r. wydarzenia, w którym udział wzięło 500 osób. Biało-czerwonymi parasolkami utworzyli prawdopodobnie największą flagę Polski.

Głównym propagatorem Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej był Lech Kaczyński, który zaczął nosić w tym dniu kokardę narodową, a po nim Bronisław Komorowski i Andrzej Duda. Nie zapomnijcie wywiesić flagi!

3 MAJA -Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791), ustanowione w 1919 i ponownie w 1990. Począwszy od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy.

Konstytucja została uchwalona w 1791 r. na Sejmie Czteroletnim Ustawą Rządową z dnia 3 maja, nazywana powszechnie Konstytucją 3 Maja, była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalenie Konstytucji miało zapoczątkować naprawę zagrożonej upadkiem Rzeczypospolitej. Wśród zapisów, które miały o tym przesądzać znalazły się m.in. pojęcie „narodu szlacheckiego” zastąpiono pojęciem „naród Polaków”, które obejmowało wszystkie stany.

Konstytucja wprowadzała w Polsce ustrój monarchii konstytucyjnej. Za religię panującą uznano katolicyzm, tolerując inne wyznania. Zniesiono wolną elekcję, zlikwidowano rodzące anarchię liberum veto i konfederacje, zachowano jednak ustrój stanowy. Cenzus urodzenia szlacheckiego zastąpiono cenzusem posiadania. Mieszczanom zatwierdzono prawo nabywania dóbr i uzyskiwania nobilitacji. Utrzymując poddaństwo, Konstytucja pozbawiała szlachtę prawa najwyższej zwierzchności wobec poddanych, przyjmując ich „pod opiekę prawa i rządu krajowego”.

Konstytucja weszła w życie 5 maja 1791 r., tym samym znosząc podział kraju na Koronę i Litwę, likwidując istniejące dotąd w obu państwach odrębne instytucje i urzędy centralne. Po raz pierwszy w świecie wprowadzono zasadę odpowiedzialności ministra przed sądem sejmowym za naruszenie praw, a za kierunek polityki rządu – przed królem i sejmem.

Zachęcam również do obejrzenia filmu

Życzę miłego świętowania w domu!