ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

Dzień bibliotek i bibliotekarza obchodzimy od 1985 r. Święto zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W tym dniu warto jest przyjrzeć się jak wygląda czytelnictwo w Polsce.

57 % dorosłych Polaków niczego nie czyta..

Biblioteka Narodowa opublikowała wstępny raport czytelnictwa za rok 2023. Przeczytanie co najmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 43% Polaków. Zakładając, że różnica 2 punktów procentowych nie jest błędem statystycznym, trzeba uznać, że zmiany są pozytywne. Czynnikiem sprzyjającym wzrostowi czytelnictwa jest – zdaniem BN – przyznanie nagrody Nobla Oldze Tokarczuk oraz ekranizacja filmowe dzieł literackich (np. Wiedźmina).

. Warto pamiętać, że w badaniach Biblioteki Narodowej za czytelnika uznaje się już osobę, która deklaruje, że przeczytała (w całości lub fragmencie) lub choćby przeglądała w ciągu roku przynajmniej jedną książkę. Z pewnością nie jest to wyśrubowane kryterium. Tylko co piąty Polak deklaruje, że czyta więcej niż trzy książki rocznie. Badanie obejmuje osoby w wieku powyżej 15 lat, więc nie są w nim brani pod uwagę uczniowie szkół podstawowych.

Więcej kupujemy.

Skąd Polacy pozyskują książki? Coraz częściej kupują – 41% i pożyczają od znajomych (35%). Od kilku lat rośnie wskaźnik osób, które otrzymują książki w prezencie (38%). Ok. 27% respondentów wypożycza książki z bibliotek (ale na razie – w odróżnieniu do badań z roku ubiegłego - nie podano, jaki mają w tym udział poszczególne rodzaje bibliotek).

Książka tradycyjna wciąż monopolistką.

Wszystko wskazuje na to, że powtarzające się już od przynajmniej dekady informacje o powolnej śmierci książki tradycyjnej były przedwczesne. Z badań wynika, że e-booki i audiobooki w bardzo małym stopniu konkurują z książkami papierowymi. Podobnie jak w roku ubiegłym, po e-booki sięga ok. 2,5% badanych, a audiobooków słucha 3%. Po te formy książek sięgają częściej osoby czytające także książki papierowe – wśród nich ok. 6% wspiera się e-bookami i audiobookami.

Najpoczytniejsi

Polacy najchętniej czytają literaturę sensacyjną, kryminały, thrillery psychologiczne oraz romanse erotyczne.

Lista najpoczytniejszych autorów 2023 roku (według odsetka czytelników z ogółu badanych, którzy wymienili przynajmniej 1 książkę danego autora), Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Stephen King, Henryk Sienkiewicz, Adam Mickiewicz, Andrzej Sapkowski, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Blanka Lipińska, Harlan Coben, Stephen King,Henryk Sienkiewicz.

Aby zachęcić leniuchów do czytania polecam film: "Dlaczego warto czytać książki"?

 https://slideplayer.pl/slide/8759494/