Od 2008 roku w naszej szkole świętujemy uroczyście dzień nadania imienia Mikołaja Kopernika. W tym roku szkolnym  29 maja obchodzimy Święto Szkoły.

To już 12 rok patronatu Mikołaja Kopernika nad naszą szkołą.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, który przypomni  jak świętowaliśmy w szkole dzień patrona od 2008 roku do dzisiaj.

Święto Szkoły 2008-2019 - wspomnień czar

Społeczność szkolna CEZiU "Kopernik" zaśpiewała hymn szkoły i wykonała selfie z życzeniami dla Mikołaja Kopernika.

# CEZiU "Kopernik"- Święto Szkoły 2020

Z okazji Święta Szkoły zostały zorganizowane konkursy.

Komisja konkursowa w składzie: dyrektor pani Grażyna Kalinowska, wicedyrektor pani Natalia Szczerba, pan Paweł Różański, pan Arkadiusz Wilczyński, pan Paweł Suchta przyznała nagrody w konkursach:

I Konkurs fotograficzny "Kopernik wszech czasów":

I miejsce Paweł Nasiadko III TPS

II miejsce Paweł Nasiadko III TPS

III miejsce klasa 2 TL

II Quiz o życiu i twórczości Mikołaja Kopernika:

I miejsce Wiktoria Gałązka I TSg

II miejsce Dawid Rogalski II TS

III miejsce Olga Jusińska II TS

Mikołaj Kopernik był prawdziwym człowiekiem renesansu: astronom, matematyk, duchowny, ekonomista, lekarz, poeta, tłumacz. Na liście jego wielu zasług są również dokonania, które nie są znane powszechnie.

Czy wiesz, że patron naszej szkoły...

1. Stworzył mapę Królestwa Polskiego i Litwy.
  2. Opracował nowy kalendarz.
  3. Sporządził mapę Warmii.
  4. Zajmował się badaniem przyczyn zarazy w Olsztynie. Odkrył wkrótce, że jej głównym powodem był spożywany zanieczyszczony chleb, bowiem pieczywo często upadało na ziemię, po czym było konsumowane razem z brudem i zarazkami. Kopernik wpadł wówczas na pomysł, aby smarować pieczywo masłem, aby przywierający do pieczywa bród zniechęcał ludzi do jedzenia. W efekcie, ludność zaczęła dostrzegać problem. Brudny chleb przestał gościć w jadłospisie. Zaraza ustąpiła, natomiast samo smarowanie chleba masłem stało się popularne w całej Europie.
  5. Był podobno jednym z pierwszych „turystów” w kopalni w Wieliczce i ma swój pomnik w kopalni.

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku